ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Есента вкусна како никогаш до сега – Палачинки со тиква!
  Есента вкусна како никогаш до сега - Палачинки со тиква!

  Есента вкусна како никогаш до сега – Палачинки со тиква!

  Палачинки со тиква

  Уживајте во богатиот вкус на тиквата, во комбинација на путер и мед во есенските и зимски денови кои следат.

  Потребно е:
  – Една цела и ¼ брашно
  – Две лажици шеќер
  – Две лажици прашок за пециво
  – Половина лажичка цимет, мелен ѓумбир и сол
  – Малку ораси
  – Прстофат на каранфилче
  – 1,5 шоља млеко
  – Шест лажици пасирана тиква (претходно треба да се вари на пареа 15 минути)
  – Две лажици топен путер
  – Едно јајце
  – Малку мед (по вкус)
  Припрема
  1. Загрејте тава на средна температура. Оставете путерот да се растопи и разлие по тавата
  2. Соединете го брашното, прашокот за пециво, шеќер и зачините.
  3. Во посебна чинија измешајте млеко, лажица тиква, стопен путер и јајце, а потоа додадете брашно кое претходно сте го помешале со останатите прашкасти состојки
  4. Во загреана тава за секоја палачинка додајте пола шоља тесто
  5. Печете од двете страни палачинки по 2 до 3 минути, поточно, додека не добие златно-кафеава боја
  Совет: Послужете со путер и мед.