ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Моќен путер од кикирики- Кога ќе дознаете што се содржи, постојано ќе го јадете!
  Моќен путер од кикирики- Кога ќе дознаете што се содржи

  Моќен путер од кикирики- Кога ќе дознаете што се содржи, постојано ќе го јадете!

  Моќен путер од кикирики- Кога ќе дознаете што се може, постојано ќе го јадете!

  Путерот од кикирики е една од најчестите намирници во Американските филмови. Тој е достапен во голем дел од продавниците меѓу кои и во продавниците за здрава храна на Bio Cosmos.

  Нутритивни вредности на путерот од кикирики.

  Овој путер од орашести плодови е еден од најпродаваните продукти. Содржи масти кои се потребни за човечкиот организам, па затоа станува се почеста намирници на полиците во кујната. 

  Тој во 100 грама содржи

  Масти -49,2 грама од кои заштитени 6,8

  Енергија- 623 kcal

  Јагледни хидрати – 16,1 грам од кои 4,0 грама шеќер

  Влакна- 8,5 грама 

  Протеини- 25,8 грама

  Сол- 0,4 грама 

  biocosmos, babyshop, babyshopmk, puterodkikiriki, puter, kikiriki

  Мастите кои се наоѓаат во овој путер многу често не тераат да помислиме дека се лоши за организмот и крвните садови, но доколку не го користиме премногу, овие масти му доаѓаат одлично на организмот. Ни заштотените масти нема да влијаат лошо на вашето здравје, дури ќе помогне и во регулирање на одредени хормони како што е тестестеронот и витаминот Д.

   Незаштитетните масти кои се наоѓаат во путерот од кикирики се мононезаштотени и полинезаштитени. Овие врсти на масти помагаат кај намалениот холестерол, го намалуваат ризикот од настинка, кардиоваскуларни болести, го намалуваат крвниот притисок и го зајакнува имунитетот.  

   Путерот од кикирики е со висока енергетска вредност, но тоа не значи дека не треба да се наоѓа во вашата исхрана, туку сосема спротивното. 

   Како што споменавме и претходно, овој путер е богат со хранливи материи. Во него се наоѓаат Витаминот Е кој е моќен антиоксидант, витамин Б6 кој служи за јакнење на имунитетот. Освен сето ова, путерот од кикирики е богат со магнезиум и калциум, кои се неизбежни за здравјето на мускулите и коските.

   Бидејќи путерот од кикирики содржи многу влакна и протенини, ќе ве држи сите подолго време па тоа сигурно ќе ви помогне во слабеењето или прејадувањето.