ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  10 предности од користење на чиа семе
  10 предности од користење на чиа семе

  10 предности од користење на чиа семе

  10 предности од користење на чиа семе

  Оваа билка е сместена меѓу најздравите намирници на планетата. Карактеристична е по тоа што е преполна со хранливи материи кои помагаат на вашето тело и мозок правилно да функционираат.
  Еве листа на предност од користење на чиа семе кое научно е докажана.
  – Обезбедува голема количина на хранливи материи, додека содржи многу малку калории
  – Богата е со антиоксиданти
  – Содржи ниско ниво на јаглени хидрати а високо ниво на висококвалитетни протеини и влакна
  – Помага во намалување на телесна тежина
  – Изобилува со омега 3 масни киселини
  – Ја подобрува крвната слика и го намалува ризикот од срцени заболувања
  – Има високо ниво на калциум, магнезиум и фосфор и го подобрува здравјето на коските, а важно е да се каже дека чиа семето посебно се препорачува на лица кои не јадат млечни производи
  – Значително ја подобрува здравствената состојба кај лица ко боледуваат од дијабетис тип2
  – Се препорачува на спортисти и рекреативци, бидејќи помага во постигнување на подобри резултати и перформанси
  – Лесно се вклопува со секо јадење и одговара на вашиот начин на исхрана, а не предизвикува алергиска реакција на кожата.