ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  10 намирници кои го чистат црниот дроб и помагаат во согорувањето на калории
  10 намирници кои го чистат црниот дроб и помагаат во согорувањето на калории

  10 намирници кои го чистат црниот дроб и помагаат во согорувањето на калории

  10 намирници кои го чистат црниот дроб и помагаат во согорувањето на калории

  Што и да внесеме од пијалок или пак храна во нашиот организам проаѓа низ црниот дроб. Од таа причина овој орган ги впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штити нашето тело. Сакате ли да направите нешто добро за своето тело, а со тоа и на црниот дроб? Дознајте со кои намирници можете да направите прочистување.
  1. Лук – поттикнува правење на ензими кои помагаат на телото да ги исфрли токсините
  2. Цитруси- богати со витамин Ц. Цитрусите се богат антиоксидант кои помагаат црниот дроб брзо да ги абсорбира штетните материи.
  3. Цвекло и морков – двете се богати со флавоноиди и бета каротен. Ја стимулираат јетрата и го помагаат неговото работење.
  4. Зелен чај – спдржи состојка катехин кој е богат антиоксидант кој го чисти организмот.
  5. Зеленчук – спанаќ, кељ, блитва прават неутрализација и ги исфрлаат токсините од крвни садови.
  6. Ананас – преполн е со витамин Ц, кој делува како природен деуретик кој телото го ослободува од токсини.
  7. Мента – еден лист од мента е богат со флаваноид кој делува како силен антиоксидант.
  8. Ѓумбир – многу моќен антиоксидант кој го забрзува метаболизмот и помага во исфрлање на маснотии од телото.
  9. Ореви – содржат голем број на омега 3 масни кислени и амино киселини кои го забрзуваат процесот на детоксикација.
  10. Зелка- исто како и брокулата, зелката делува на енизими на црниот дроб кој го регулира и забрзува неговото работење.