ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  10 знаци дека организмот е полн со токсини
  10 знаци дека организмот е полн со токсини

  10 знаци дека организмот е полн со токсини

  10 знаци дека организмот е полн со токсини

  Имате изразена потреба од шеќер
  Исхраната која изобилува со шеќери е преработена храна која во организмот со храната прави како да сте на ролеркостер. Нивото на шеќер во крвта нагло се симнува и качува и влијае на хормонот лептин (одговорен за глад) со што се резултира време за луѓето од почеток да посегнат по исхрана.
  Имате проблем со варењето
  Ова е еден од најчестите знаци дека на телото му е потребен детокс. Дијареата и опстипација , надуеноста и гасовите не се само неугодни, туку се јасен знак дека не се храните како што треба и дека на цревата им е потребно “ресетирање”.
  Склони се кон сезонски алергии
  Доколку цревната флора не е во рамнотежа тоа значи дека имунитетот е лош. Доколку имате постојано проблеми со синусите, логично е дека здравјето на дигестивниот тракт влијае на сезонските алергии.
  Јадете здраво, но и чувстувајте се здраво
  Иако јадете здраво тоа не значи дека повремено не треба да правите детоксикација на организмот. Елиминацијата за одредена храна на некое време, ќе им овозможи на цревата да се отстранат штетните токсини од организмот.
  Кожата не е чиста
  Кога во телото ќе се натрупаат токсини, може да влијае на работата на јетрата (кој еглавен орган за детоксикација). Преку потта и директно на кожата излегуваат токсини од организмот кои можете да ги видите во облик на акни, осип или некој воспалителен процес.
  Постојано сте уморни
  Постојаниот умор може да има длабока причина која се однесува на работата на надбубрежните жлезди. До тоа пореметување доаѓа кога мозокот или надбубрежната жлезда нема добра комуникација поради зголеменото ниво на кортизол, а тоа се случува поради собирање на токсини, воспаление и дисбалансирана микрофлора.
  Често заборавате
  Доколку се напрегнувате да се сетите на некои детали и стиуацијата која се случила тој ден, можеби имате замаглување на мозокот. Телото не може дбрзо да ги елиминира токсините, тие се наталожуваат во телото прават воспаление. Ова ја оштетува заштитната бариера на мозокот и затоа се случува слабо помнење. Детоксот ќе го ублажи воспалителниот оксидирачки стрес во хипоталамус па на тој начин појасно ќе размислувате.
  Чувствувате болка во зглобовите
  Хроничното воспаление остава последици на мускулите и зглобовите. Доколку зглобовите или мускулите се често болни, укочени, крути, посебно доколку вежбате, тоа е големо предупредување дека во телото се одвива воспалителен процес.
  Постојано сте под стрес
  Детоксикацијата не подразбира само исфрлање на непоќелните намирници, туку и намалување на стресот, бидејќи тој е најголем виновник за автоимуните болести и депресии.
  Хормони
  Намалено либидно, пореметување на менструалниот циклус и неможност за слабеење сметајќи ги и проблемите со хормоните. Проблемите со хормоните можат да влијаат на хронично воспаленит, а една од најчестите причини за тоа е неадекватната исхрана.