ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  3 одлични причини секојдневно да јадете маслинки
  3 одлични причини секојдневно да јадете маслинки

  3 одлични причини секојдневно да јадете маслинки

  Овие мали плодови содржат и здрави  масти омега-9  кои ги зголемуваат нивото на добриот холестерол кој врши заштитна улога, кој го пренесува лошиот холестерол наречен ЛДЛ до црниот дроб, кој разградува и го отстранува од телото.

  Освен тоа, содржат антиоксиданси, полифеноли и флавоноиди па така маслинките се одличен избор на храна за борба против слободните радикали.

  Помагаат при слабеење

  Маслинката е една од најздравите нешта по кои може да посегнте. Освен што ќе ви даде чувство на ситост, тие содржат и здрави масти која телото ги троши и на тој начин помага во борбата против дебелеење.

  Јадете ги против болки

  Можеби не ви паднало напамет, но маслинките се одличен борец против болки и воспаление. Содржи и состојки како олеокантала, спој на карактеристичен горчлив вкус, кое има сила против воспалениа.

  За чистење на организмот

  Маслинката содржи влакна, витамин Е и незаситени масти кои ги “чистат” цревата од слободните радикали. Добар избор се и црните маслинки, кој во количина од една шолја содржи 17 %  дневна доза влакна.