ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  3 одлични рецепти со чиа семе
  3 одлични рецепти со чиа семе

  3 одлични рецепти со чиа семе

  – За брз пудинг,во кои ќе уживаат вашите деца ќе ви треба: 2 чаши кокосово, оризово, соја или бадемово млеко (по ваш избор), половина чаша семе од чиа, 2 до 3 лажички какао, малку засладувач (по желба).

   

  Измешајте ги состојките во блендерот, а потоа оставете ги во фрижидер 10 минути. Ако сакате, додадете овошје, семиња, ванила, цимет …

  -Многу вкусна, здрава ужинка може да се подготви со потопување чиа семе во кокосово млеко и една шака бадеми и се да изблендирате.

   

  -Чие семе може да се користи како додаток на витамински салати, но исто така и да се јаде без мешање со други состојки. Важно е да го потопите 15 минути во вода и да нарасне 10 пати поголемо од вообичаената големина. Штом е семето е поголемо, гладот побрзо ќе се задоволи..