ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  3 омилени детски продукти кои кријат шеќер во себе
  3 омилени детски продукти кои кријат шеќер во себе

  3 омилени детски продукти кои кријат шеќер во себе

  Децата обично јадат житарки за појадок. Производи од нив, различни по форма, вкус и боја, и се подготвуваат брзо. Но, некои житарици за деца содржат повеќе шеќер од оние за возрасни

   

  Газирани сокови и други засладени пијалаци се долго познати извори на шеќер, но новото американско истражување открива дека шеќерот го има многу и во храната  што ја јадат малите деца. Многу родители не  сфаќаат дека во храната  без маснотии се додава шеќер и не треба да купуваат производи со ниски маснотии.

   

  Овие производи може сте ги  пропуштиле:

   

  1. Нискомаслен путер од кикиритки

  Производителите ги отстрануваат мастите од путерот, со цел да го компензираат губењето на вкусот, и додаваат шеќер. Масата што е природна во путерот е здрава, затоа држете се до  редовни варијанти на путер. Еден здрав путер од кикирики содржи кикирики и малку сол.

  2. Житарици за деца

  Децата најчесто јадат житни култури за појадок. Производи од нив, разновидни по форма, вкус и боја, се подготвуваат лесно и брзо. Но, некои житни култури за деца содржат повеќе шеќер од оние за возрасни, особено оние од чоколадо. Треба да купувате житни култури со максимум пет грама шеќер по оброк.

   

  3. Замрзнато и конзервирано овошје

   Шеќери кои влегуваат кога јадете свежо овошје се добра работа, бидејќи  со себе носат хранливи материи и растителни влакна, што ве прави да се чувствувате сито. Конзервираното овошје има повеќе шеќер – особено ако го купувате во сирупска варијанта.