ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  3 работи за бебиња што (можеби) не ги знаете
  3 работи за бебиња што (можеби) не ги знаете

  3 работи за бебиња што (можеби) не ги знаете

  Растот и развој на бебето може да се проследи со “голо око” од раѓање, но има некои промени – кои не се видливи на прв поглед, а на нив неможе да се влијае – а се многу важни.

  1.Добивање на тежина

  По класичното губење на тежината – по раѓањето, бебињата, во просек, во првите три месеци, секојдневно добиваат околу 28 грама. Ова значи дека бебето за четири месеци, во просек, ја дуплираат   нивната тежина од раѓање, а за првиот роденден  нивната тежина во просеке  три пати повисока од онаа што ја имаа за време на раѓањето.

   

  2. Бебињата не ја вкусуваат солта

   

  Дали знаевте дека бебињата до четири месеци не можат воопшто да го вкусат вкусот на солта? Слатко, горчливо и кисело се вкусовикои бебињата можат да ги препознаат од раѓање, но само по четвртиот месец на непцето на бебето се создаваат рецептори за сол. И тоа не е сè; Оваа поврзаност е важна, бидејќи бубрезите, исто така, немаатфункција до четвртиот месец за употребата на натриум од телото. Само по четвртиот месец на бубрезите почнуваат да работат правилно.

  Поради овие причини не се препорачува употреба на сол во исхраната на бебето до тогаш, но ни и по тој период, бидејќи солта како додаток во исхраната на бебето не му е потребна. Имаат доволно натриум од мајчиното млеко (околу 17 милиграми на 100 грама млеко), адаптирано млеко, подоцна во овошјето и зеленчукот.

   

  3. Развој на видот

   

  Дали знаевте дека очите на бебето, кога се родени, веќе достигнале околу 75 проценти од нивната “возрасна” големина? Значи, по раѓањето, очите , во однос на остатокот на телото и сите други органи,  ќе напредуваат само малку. Сепак, тоа не значи дека очите веднаш се видливи за да видат сè. Во почетокот  бебето гледа матно, и ги препознава само објектите кои се од нејзините очи  околу 30 см – доволно растојание да се препознае мајката за време на хранење и мазење.

   Правиот вид, кога бебињата го препознаваат светот околу нив, пристигнува околу шестиот месец. На таа возраст се препорачуваат вежби со движења и набљудување на шарени предмети, кои, покрај видот ја  развиваат и моториката кај детето.