ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Актуелно   >  4 начини за зајакнување на имунитетот на бебето
  4 начини за зајакнување на имунитетот на бебето

  4 начини за зајакнување на имунитетот на бебето

  Ако се тресете секој пат кога ќе забележите протекување на носот на вашето бебе, кога ќе кивне или подкашла, треба да знаете дека е нормално за бебињата да настинат или да се појави грип од шест до осум пати годишно. Значи, не паничете кога ќе сфатите дека на секои два месеци тропнете на педијатриската врата. Децата се раѓаат со слаб имунолошки систем, што значи дека тие се повеќе ранливи на напади на бактерии и вируси. Секој пат кога ќе се избори со инфекцијата, имунитетот вметнува нови антитела во своите складишта кои го прават вашето дете поотпорно на идните напади на здодевни микроорганизми. Се разбира, не треба да чекаат детето да се разболи за да го зајакне својот одбранбен систем. Постојат неколку потврдени совети кои треба да ги примени секоја мајка ако сака да вбризга “инјекција на енергија” во имунолошки систем на детето за борба против болеста. Прво, децата не треба да бидат изложени на стресни ситуации – тие треба да уживаат и да играат. Инаку, во нивните тела, исто како и кај возрасните, се лачи хормон на стрес кои ги ослабуваат ѕидовите на имунолошкиот систем. Покрај тоа, имаме уште неколку упатства за вас …

   

  Ништо без сон

  Добар сон е од суштинско значење за силен имунитет. Во зависност од возраста, бебињата треба да спијат помеѓу 10 и 14 часа на ден, и важно е да бидат во темна соба. Потребна е цврста површина, а најдобрата положба за спиење е на грб. Така се лачи мелатонин, хормонот одговорен за регулирање на будењето. Имајте на ум дека електромагнетното зрачење може да пречи во слатките соништа на вашите деца, затоа бидете сигурни дека во неговата соба нема електрични апарати или бар да се исклучени од штекерот.

   

  Тајната е во правилна исхрана

   

  Истражувањата покажаа дека доенчињата имаат посилен имунолошки систем од врсниците на вештачката исхрана. Значи, ако доите, направете го тоа до неговиот прв роденден. Исхраната треба да се базира на многу свежо, органско овошје и зеленчук, богата со витамини А и Ц, бидејќи помеѓу менијата и имунитетот постои причинско-последична врска. Недостатокот на одредени видови на храна на менито ќе биде лошо за одбранбениот штит на организмот, но за ова, за среќа, постои решение во форма на добро испланирани оброци. Исто така, се препорачува рибино масло, богата со омега-3 масни киселини. Индустриски преработените производи полни со шеќер не се добар избор, бидејќи се покажа дека рафинираниот шеќер го отежнува работењето на имунолошкиот систем.

  Останете подалеку од зачадените простории

   

  Избегнувајте димни соби – чадот од тутун содржи над четири илјади токсини, а децата се повеќе подложни на нивните штетни ефекти. Пасивното пушење го зголемува ризикот од синдром на ненадејна смрт, бронхитис, астма и инфекции на увото, а исто така може да го оштети нервниот систем на бебето. Ако сте пушач и не можете да издржите без цигара, обидете се да не пушите дома.

   

  Пробиотици како сојузници

   

  Земање на пробиотици не се препорачува само со антибиотици, туку и превентивно, особено една недела пред вакцинацијата и неколку недели по неа. Ако вашето дете е постаро од шест месеци, пробиотиците во прав може да се вметнат во храна или течност, а за постарите деца, тие се во форма на капсули. Истражувањата покажуваат дека намалувањето на бројот на добри бактерии во гастроинтестиналниот тракт го ослабува имунолошкиот систем. Ова е особено изразено кога се користат антибиотици, кои, покрај лошите, уништуваат и корисни микроорганизми. Затоа, имајте на ум дека антибиотиците не треба да се земаат пред консултација со лекарот, бидејќи тие помагаат само во случај на бактериски инфекции. Тие се потполно бескорисни кај вирусни напади – тогаш ги уништуваат добри бактерии, но не ја елиминираат инфекцијата.