ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  5 начини за пролетно осветлување на косата
  5 начини за пролетно осветлување на косата

  5 начини за пролетно осветлување на косата

  5 начини за пролетно осветлување на косата: природно и без хемикалии

   

  Природен начин за осветлување на косата нема да ја оштети вашата коса напротив,  ќе добиете коса, прошаренета од сонцето а во склад со пролетта. Со почеток на сончевите денови, светлата коса знае да го освежи изгледот. Доколку сакате да ја осветлите вашата коса, оваа пролет без употреба на хемикалии и класични фарби, можете да ги пробате следните домашни рецепти.

  1. Лимон

   На повеќете од вас веќе ви е познат рецептот за употреба на лимон. Промешајте ја водата со две супени лажици лимунов сок и втријте ја косата. Потоа застанете на сончева светлина, додека вам косата не се се исусши во целост.

  1. Чај

  Чајот од камилица е одлилно средство за осветлување на косата. Потребна ви е една кесична чај од камилица и вода. Во врела вода ставете ја кесичката чај да одстои 10 миути. Кога чајот ќе се олади измијте ја косата и остаете ја да постои 15 минути. Процесот може да го повторите три пати пред да се добиете со саканиот ефект.

  1. Сода бикарбона

  Сода бикарбона можете да користите за да ја исчистите косата од хемикалии но и за осветлување на косата. Овој процес на осветлување на косата трае малку подолг но доколку ја користите еднаш неделно, неколку недели постојано, ќе ги оттргнете штетните хемикалии и со тек на време природно ќе ја осветлите вашата коса.

  kosa

  1. Мед и оцет

  Медот е одлична состојка за осветлување на косата, додека маслиновото масло го спречува сушењето на косата. За рецепт за осветлување на косата  со мед потребно е:

  •        2 шолји дестилиран оцет
  •        1 шолја мед
  •        1 суперна чажица мелен цимет

  Помешајте ги и соединете ги состојките и потоа премачкајте ја косата. Можете да користите четка или чешел за да биде добро распоредено по целата коса. Соберете ја косата и ставете ја во најлонска кеса (можете да употребувате и капа за туширање или обичен пешкир).

  Оставете ја смесата да делува преку целата ноќ а потоа измијите ја изутрина.

  1. Витамин Ц

  Витаминост Ц е исклучително корисен за вашата коса. Не само што ја осветлува туку ја одржува и здрава. Земете 8 до 9 апчиња витамин Ц, сронете и истолчете ги, а потоа помешајте ги со шампонот. Измијте ја косата со мешавината, а потоа ставете балзам на вашата коса. Доколку сакате дополнително да ја осветлите, повторете го истото и со следното миење на косата.