ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  5 причини зошто е добро да се јадат јагоди
  5 причини зошто е добро да се јадат јагоди

  5 причини зошто е добро да се јадат јагоди

  5 причини зошто е добро да се јадат јагоди

  1. Лек за се. Jагодите се богати со калциум, магнезиум и витамин Ц. Добри се за лечење на воспаление на грло, егземи и настинка. Поседуваат аналгетски својства па се добри и во спречување на главоболки.

  2. Го забрзуваат метаболизмот, богати се со против воспалителни состојки бидејќи содржат многу антиоксиданти, полифенол, фитонутриенти и влакна. Го забрзува метаболизмот а во исто време може да биде од голема помош и за вашето срце.

  3. Имаат ниска калоричност. Oва овошје не содржи многу калории, а го намалува дебелеењето.

  4. Штити од болести на срцето, го намалува холестеролот и го подобрува помнењето.

  5. Eкстрактот од јагоди штити од штетни ултравиолетови зраци, ја зголемува отпорноста и го намалува оштетувањето на ДНК.