ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  6 симптоми на бременост кои ќе им се допаднат на сите идни мајки
  6 симптоми на бременост кои ќе им се допаднат на сите идни мајки

  6 симптоми на бременост кои ќе им се допаднат на сите идни мајки

  6 симптоми на бременост кои ќе им се допаднат на сите идни мајки

  Бременоста често знае да биде напорен период во животот на секоја жена, меѓутоа постојат  и убави работи кои ве очекуваат во текот на следните 9 месеци.
  Утринските мачнини, болките во грбот и карлицата, проблемите со тенот и константниот умор се најпознати симптоми за бременост, па најчесто се забораваат оние мали но магични работи кои доаѓаат со бременоста. Еве некои од нив:

  Убава коса
  Косата во бременоста станува видно поубава, сјајна и густа. Причина за ова се хормоните кои добро влијаат на квалитетот на косата, а истовремено престанува редовното отпаѓање на косата, нешто што сте го имале навикнато како нормална појава

  Убави нокти
  Зголемувањето на крвниот притисок и нивото на хормони позитивино влијаат на брзиот раст на нокти. Со тоа, пренаталните витамини кои поголемиот број на трудници ги земаат можат да поттикнат раст на ноктите и да ги направат уште поубави и поздрави од претходно.

  Поголеми гради
  Дури и пред да направите тест за бременост, вашите гради веќе почнале да се менуваат со што се припремаат за доење. Како млечните канали растат и се развиваат така и вашите гради стануваат се поголеми.

  Сјаен тен
  Не мислиме на масна кожа, туку на природен сјај кој се појавува поради зголемување на протокот на крв. Образите се румени, кожата мека и здрава.

  Изостанува циклусот
  Веројатно еден од вашите омилени симптоми е дека за време на бременоста изоставува циклусот. Нема тампони, пмс и менструални болки.

  Подобар секс
  Бременоста кај многу жени прави поголема осетливост во вагиналниот дел, а многу жени сведочат дека за време на бременоста многу повеќе уживале во сексот.