ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Ако се будите со пот на лицето, итно одете на лекар.
  Ако се будите со пот на лицето

  Ако се будите со пот на лицето, итно одете на лекар.

  Ако се будите со пот на лицето, итно одете на лекар.

  Еве на кои болести укажува потењето!

  Зголеменото потење во текот на топлите денови или физичка работа е нормален процес, но доколку оваа ситуација се јавила дури и кога сте во мирување, тогаш итно треба да направите анализа кај лекар.

  Истражувањата покажуваат дека зголеменото потење често се јавува кај личности кои боледуваат од дијабетис тип 2 и земаат инсулин. Меѓутоа, стручните лица велат дека потењето е резултат на нагло паѓање на нивото на шеќер во крвта. 

  Исто така, доколку покрај потењето се јавува чувство на глас, сува уста и забрзана работа на срце, тогаш е возможно да патите од низок шеќер во крвта. Хипогликемијата се појавува во текот на сонот, на пример ако се будите во текот на ноќта поради главоболки, уморни сте и кога ќе се разбудите секогаш се потите.

  Зголеменото потење може да укажува на сериозни ситуации, како што се проблеми со нервниот систем, срцев удар, одредени типови на карцином, опасни инфекции и анксиозност. Ако често се будите мокри од потење или пак имате зголемено потење, па дури и кога не е топло, тогаш задолжително одете на лекат со што би знаеле дали постои ризик од некоја болест.