ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Актуелно   >  Бактериите од кадифените играчки може да предизвикаат труење
  Бактериите од кадифените играчки може да предизвикаат труење

  Бактериите од кадифените играчки може да предизвикаат труење

  Кадифените играчки кои на децата се најдобар пријател, би можеле да претставуваат потенцијална закана за нивното здравје – во 90 отсто од случаите кога децата играчка ќе падне на подот, таа може да собере различни нечистотија и бактерии.

  Кадифените играчки и детско здравје

   

  Експертите предупредуваат дека 80 проценти од бактерии од кадифените животни може да предизвикаат труење, а тестовите покажале дека еден од четири играчки содржат траги од измет.

  Според истражувањето на компанијата “Dettol” три од четири мечиња не се перат после прележана настинка или болест на детето, и едно од пет никогаш не биле испрани.

   

  Микробиолозите по земени брисеви од меките играчки ја нашле бактеријата Staphylococcus, која е причина за труење, и, исто така, една четвртина од нив содржат колиформи и укажуваат на можно присуство на штетни организми.

   

  Д-р Лиза Екер, експерт за домаќинство хигиена, изјави за Mail Online: “Се што децата ставаат во устата мора да биде хигиенски чисто, но тешко е да се земе од детето омиленото мече да се мие, што значи дека може да станат многу валкани” . Таа советува играчките редовно да се перат во машината за перење.

  Како дел од кампањата “Грижа за мечето”, чија цел е подигнување на свеста за различните микроорганизми што демнат во детските лишани играчки, “Деттол” составил водич за намалување на ризикот од болест на детето:

  1. Измијте ги мечките на ниска температура во машината за перење

  2. Избегнувајте миење на играчките со редовната облека, бидејќи тоа не само што ќе го спречи ширењето на бактерии, туку и ќе ја спречи промената на бојата на играчките или алиштата

  3. Мечето треба природно да се исуши

  4. За дополнителна заштита, ставете го мечето во мрежна вреќа или навлака за перница ако е потребно

  5. Редовно отстранувајте ги мрснотиите со сунѓер.