ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Бебе, зошто не спиеш?!
  Бебе

  Бебе, зошто не спиеш?!

  Нахрането е, пресоблечено, надоено, но тоа и понатака не заспива…? Можеби нешто друго е во прашање? Еве неколку можни причини …

  Можеби е до светлината?

  Со навршени шест месеци поминати во вашето тело кај бебето се лачи, хормонот мелатонин, чие ниво зависи од количината на дневна светлина. Грижете се за зимското движење на часовникот: децата особено енергично реагираат на промените во времето на зајдисонцето, така што за овој период набавете дополнителна завеса или спуштете ја ролетната.

  Покрај тоа, не е лошо да се остави слабо светло во спалната соба каде што детето спие, особено ако  е постаро од 15 месеци. Придобивката е двојна: детето се чувствува побезбедно, а вие не мора да ја осветлувате собата кога ќе дојдете да го проверите. Важно е количината на светлина да остане непроменета.

  Можеби го мачат гасовите?

  Веднаш штом бебето станува поактивно (по три месеци), ќе престанат проблемите со “меурчиња” на воздухот заробени во неговите црева. Најдобар начин за ублажување на болката во стомакот: цврсто прегрнете го бебето кон вас и нежно масирајте го грбот!

  Покрај тоа, не го хранете вашето бебе во интервали пократки од три часа во текот на ноќта: потребно е толку време за неговиот стомак да го свари претходниот оброк. Ако го храните во пократки интервали, само ќе ја влошите состојбата.

  Дали е пребучно или претивко?

  Додека бебето беше во вашиот стомак, тоа се навикнува на вообичаените звуци во домот, па веројатно нема да му пречат за време на спиењето. Меѓутоа, сите други туѓи, силни, необични звуци сигурно ќе го разбудат. Станот не треба да има “сериозна” тишина додека бебето спие, но тоа треба да биде во нормална атмосфера, на која детето се навикнува.

  Можеби не може само да спие?

  Сите ние се будиме неколку пати во текот на ноќта, но ние не сме свесни за тоа, бидејќи веднаш ќе презаспиеме повторно. Кога станува збор за бебиња, овој процес е тежок – кога ќе се разбудат, не можат веднаш да заспијат, ги повикуваат родителите за помош. Само откако ќе ја задоволите детската потреба (за храна, допир, лулање…), и двајцата ќе можете да продолжите да спиете.

  Можеби интензивно расте?

  Во периодот на интензивен раст (трети, шести и деветти месеци), повеќето бебиња не спијат бидејќи се гладни преку ноќ. Наместо да го храните вашето дете во текот на ноќта, зголемете ја вкупната количина дневни оброци, особено пред спиење. Инаку, секоја ноќ ќе се будат и ќе бараат да јадат.