ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Бебето кашла ? Што сега
  Бебето кашла ? Што сега

  Бебето кашла ? Што сега

  Родителите имаат голем број стравови и дилеми кога се новороденчиња во прашање, а кога и бебето ќе се прелади, грижите се двојно поголеми. Важно е да знаете дека настинките само ќе се нижат, нема место за паника, но кога е потребно бебето треба да се однесе на преглед.

  Кашлица кај бебето

  Кашлицата е симптом на инфекција, најчесто вирусна и обично се јавува по секреција во носот. Бебињата понекогаш имаат загрижувачка кашлица што ja предизвикува:

  Вирусна инфекција на грлото и дишните патишта;

  Бактериски инфекции на грлото и дишните патишта;

  Бронхиолитис – вирусна белодробна инфекција.

   

  Понекогаш кашлицата може да биде последица која не е поврзана со настинките, како астма или алергиите.

  Како кашлица ќе влијае на вашето бебе?

  Сето тоа зависи од тоа дали вашето бебе има сува кашлица или треба да ја изкашлаат содржината од белите дробови.

  Сува кашлица кај бебето

  Сувото кашлањето е најчеста последица на честите настинки, грип или алергии. Најверојатно бебето почнало да кашла поради тоа што е настинато, а во текот на првата година бебето може до 8 пати да настине , бидејќи го гради имунолошкиот систем.

  Сувата кашлица се јавува како резултат на отекување на грлото и горните дишни патишта на бебето. Постои иритација и чешање на подрачјето што бебето нагонски се обидува да го одстрани со кашлањето.

  Зрела, продуктивна кашлица со бебе

  Постојат ситуации кога кашлицата не е сува, но бебето се обидува да ја ослободи слузта од белите дробови. Ова е многу непријатна ситуација што често се јавува кај деца од предучилишна возраст, што резултира со повраќање. Дополнително, ситуацијата може да ја влоши и затнат нос па бебето се мачи дури и гуши обидувајки се да се ослободи од секретот.

  Што ја прати кашлицата?

  Кашлицата може да ја следи:

  воспаление на грлото,

  температура,

  затнат нос,

  раздразливост,

  црвени очи,

  губење на апетитот

  отечени лимфни жлезди на вратот, препоните или под пазувите.

  Што да се даде на бебе што кашла?

  Не е добро за бебето да му дадете лекови по Ваша желба. Особено на мали бебиња. Сирупите за кашлица генерално не се погодни за деца помлади од три години, а голем број на помошни лекови може да им помогне дури по нивниот прв роденден.

     Бидете сигурни да му овозможите на бебето да се одмора колку што е можно. Можеби ќе треба да го ставите на повисока перница, да ставате нешто под душекот, да го седнете во полуседечка положба во количката, или едноставно чувајте го да спие во вашите раце.

     Доете го вашето бебе што е можно почесто. И бебињата кои пијат адаптирано млеко нека пијат повеќе, особено ако избегнуваат да јадат друга храна (постари бебиња). На постарите бебиња исто така нудаете им вода. Доволните количини на течност ќе помогнат да се избегне инфекција.

     Инхалацијата може да му помогне на бебето да дише полесно. Не употребувајте инхалација над сад или со етерични масла, и консултирајте се со педијатарот ако треба да додадете нешто друго во инхалатор, освен физиолошки раствор.

     Ако се појави температура може да му давате на бебето сирупи на база на Paracetamol и Brufen. Проверете дали бебето е доволно старо да пие сируп и која количина е дозволена да се даде на помали бебиња.

  На бебињата постари од една година може да им давате топол чај со лимон и мед.

  Кога детето треба да оди на лекар, ако кашла?

  Бебињата помали од три месеци најдобро да се однесат лекар кога се болни. Би било убаво да го однесете вашето бебе кај лекар ако:

  кашла со ист интензитет подолго од пет дена;

  кашлањето се влошува;

  ако има температура повисока од 38˚C (кај бебето помали од 3 месеци) или над 39˚C кај бебе помладо од 6 месеци;

  ако има проблеми со дишењето;

  ако има зелена, жолта или кафена слуз.