ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Бебето не го сака креветчето
  Бебето не го сака креветчето

  Бебето не го сака креветчето

  “Зошто бебето не спие во креветчето?” Тоа најпрво мора да се навикне на него. На сите нас,ни се случило да не можевме да спиеме во кревет кој не е наш. Без разлика дали сме отишле до кај бабата или во хотел.

  Исто така, мора да се признае дека во зима кога влагаме во кревет не е многу удобно. Обично е ладно и прво треба да се загрее. Тоа е причината зошто ние обично се згрчуваме и тресеме. На бебето му e така секоја вечер, без оглед на зима или лето. Тие се навикнати на топлината на телото на нивната мајка, односно околу 36,5 степени. Никој кревет не е толку топол.

  Според критериумот за бебиња, креветите имаат уште една голема мана, а таа е дека не се движат. По девет месеци постојано лулање, тие не се прифатливи за нив. Ние возрасните со години се навикнеме на тоа. Иако со задоволство би заспале на лулашка протегната помеѓу две дрва, додека нежно лулка.

  Нема да верувате, но бебињата не сакаат да бидат слободни или со слободни раце. Во утробата на мајката  беа стегнати како мали ролни и завиткани со плацентата. Се чувствуваа пријатно и мирно како што сме кога ќе се завиткавме во омиленото ќебе.

  Она што не им се допаѓа е тишина. Ние сакаме тишина и не смирува, а бебето е всушност го вознемирува. Па тие долго го слушнале чукањето на срцето на мајката, цревата и крв … толку гласно како кога косилката коси.

  Сепак, ние можеме да им помогнеме да се приспособат. Постојат техники дизајниран од страна на педијатар д-р Харви Карп кои помагаат да го имитираат условите на матката. Повивање со рацете и првлекување кон себе, лулкање, странична или стомачна позиција кога тие се будни, шушкање, цицање, звукови како кога работи фен на пр. Се звуци коишто ќе го смират и успијат бебето .