ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Боровнинца, малина, лубеница, краставица: Рецепти за необичен сладолед од овошје и зеленчук.
  Боровнинца

  Боровнинца, малина, лубеница, краставица: Рецепти за необичен сладолед од овошје и зеленчук.

  Боровнинца,малина лубеница, краставица: Рецепти за необичен сладолед од овошје и зеленчук.

  Израдувајте ги малечките со највкусниот домашен сладолед.
  Сладолед од малина и боровница
  Потребно е:
  -малку екстракт од ванила
  – 200 ml млеко
  – 150 gr. малина
  – 150 g боровница
  – 2 јајц
  – 1 ванилин шеќер
  – 60 g шеќер
  – 200 g јогурт
  – 200 ml слатка павлака
  Припрема
  На екстрактот од ванила додајте го млекото. Овошјето изблендирајте го. Јајцата матете ги со шеќерот и ванилиниот шеќер на пара, а потоа помешајте со млеко, јогурт и изблендирано овошје, па оставете малку да се излади.
  Откако ќе се излади, сматете ја слатката оавлака па ставете ја заедно во смесата. Наполнете ги калапите за сладолед и ставете ги во замрзнувач.
  2. освежување од лубеница и краставица
  Потребно ви е:
  – свежа краставица
  – мала лубеница
  – 1/3 шоља со засладувач од вода и шеќер
  – 2 лажици сок од лимот
  Припрема
  Засладвачот направете го од шеќер и вода 2:1. Оставете ја водата да проврие па во неа додадете го шеќерот и мешајте се додека не се растопи. Потоа намалете го оганот, покријте го тенџерето и оставете да се вари на тивок оган 10-15 минути. Оставете малку да се олади и згусне па потоа префрлете го во шоља. Лубеницата и краставицата исчистете ги, од лубенцата задолжително тргнете ги семките. Сите состојки избленидрајте ги во блендер па потоа процедете ја смесата. Ставете во калап за замрзнување, па кога ќе замрзне-уживајте.

  превземено од yumama.