ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Чорба од листови од цвекло и ореви
  Чорба од листови од цвекло и ореви

  Чорба од листови од цвекло и ореви

  Состав за две особи:

  600 мл вода
  ½ мала главица црн лук
  1 шолја ситно сецкани листови од цвекло
  1 или ½ цвекло (зависно каква густина сакате да добиете)
  1 лажица нерафинирано масло
  1 лажица мелени ореви
  1 лажица јачменов квасец
  Малку сол, колку еден прст

  Припрема:

  Пропржете го лукот, ставете исецкан лист од цвекло и цвекло, налијте го со вода, посолете го и гответе на средна јачина околу 10 минути. Додадете ги орасите и размучкан јачменов квасец, поклопете го и тргнете од оганот или плотната … и така оставете го до служење. 

   zdravahrana, bebe, majka, listovi od cveklo, corba, babyshop,