ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Чорба од грашок – совршена крем чорба од зеленчук
  Чорба од грашок – совршена крем чорба од зеленчук

  Чорба од грашок – совршена крем чорба од зеленчук

  Во зелената чорба од грашок, која се припрема брзо и лесно, ќе уживаат сите членови од семејството.

  Иако вашите малечки можеби не се љубители на “зелените топчиња”, грашокот припремен на овој начин сигурно со радост ќе го изедат.

  Потребно е:

  -500 грама грашок,

  -1 морков,

  -1 помал компир,

  -една мала главичка лук,

  -100 грама неутрална павлака,

  -сол и бибер,

  -маслиново масло.

  Припрема:

  На маслото пропржете лук, па додајте исецкан морков и ситно исечен компир. Пропржете се заедно, па налијте со вода и варете околу 15 минути. Додајте го грашокот и јадењето зачинете го по ваш вкус. Кога грашокот ќе биде сварен, тргнете го од оган и се измешајте во блендер или со миксер. Додајте ја неутралната павлака, па вратете на рингла уште малку да се довари.

  На здравје!