ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Чудотворна билка
  Чудотворна билка

  Чудотворна билка

  Чудотворен Маслачак

  Оваа билка расте на секој ќош, а сирупот од неа прави еликсир за организмот.
  Маслачак е одамна познат по лековитете својства и истиот се користи сушен и свеж. Содржи пелин, цинк, флавоноиди, витамин Б, стерол, танин, калиум, а листовите му се богати со витамин Ц и железо.
  Иако до неодамна е користен како диуретик, докажано е дека маслачак има и други лековити својства. Освен што ја подобрува работата на бубрезите, јетрата и желудникот, ја прочистува крвта, го намалува нивото на холестерол, лечи чирови, егземи и кожни болести.
  Иако до сега можеби сте навикнале да го јадете во салата или пак да го пиете како чај, пробајте го овој фантастичен сок.
  Наберете 3 шаки од листовите ставете ги во блендер и додадете 50 ml, вода. Добиениот сок, процедете го низ газа, па потоа ставете го во стаклено шише и чувајте го во фрижидер. Земајте по една лажица три пати дневно барем три недели.