ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Дали бебето смее да јаде сладолед?
  Дали бебето смее да јаде сладолед?

  Дали бебето смее да јаде сладолед?

  Со топлите денови и долгите прошетки во потрага по ладовини, се јавува родителската дилема: дали смееме на бебето да му дадеме сладолед?

  Може ли бебе да јаде сладолед?

  Сладоледот е едена од нашите омилени летни слатки, и вашето бебе сигурно ќе пружи раце и ќе биде воодушевено кога ќе ве види како уживате во освежителното благо. Исто така, некои родители сметаат дека сладоледот во голема мера “помага” за ладење на непцата на бебе кога му никнуваат забите. Сепак, дали сладоледот е добар избор?

  Универзалното правило е дека, секое спакувано и произведено во фабрика, или обработено, не е нешто што сакате да му го дадете на вашето бебе. Производот што има повеќе шеќер, сол или масти е повеќе рангиран на листата на производи што треба да се избегнуваат. Постои ризик дека купувањето на сладолед содржи многу не-бебешки состојки, како што се, на пример, сируп од фруктоза.

  Покрај ризикот од прекумерен шеќер, што не е пожелно ни за возрасни, друга работа што може да му наштети на бебето е температурата на сладоледот– преладен е.

  На пример: мајчиното млеко има температура од околу 37 степени Целзиусови, а тоа е температурата на која треба да го прилагодите адаптираното млеко кога ќе го направите, како и кашите кога бебето ќе почне да јаде. Значи, организмот на бебето е направен така што може да вари топла храна, па сладоледот може да биде премногу голем шок за неговиот организам.

  Но, она што е добро – секогаш можете да направите сладолед дома и да ги избегнувате сите несакани состојки и треска.