ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Дали бремената жена треба да јаде за двајца?
  Дали бремената жена треба да јаде за двајца?

  Дали бремената жена треба да јаде за двајца?

  Многу жени за време на бременоста велат: “Сега морам да јадам за две лица”. Дали навистина е така и дали тоа му штети на бебето?

  Бремените жени постојано добиваат предупредувања да не се здебелат многу за време на бременоста, бидејќи наводно ќе има лошо влијание врз здравјето на бебето. Сепак, една студија од Универзитетот во Шкотска покажа дека ова нема долгорочни последици за малите деца. Поточно, само екстремното здебелување за време на бременоста може да му наштети на бебето.

  Експертите ги анализирале податоците од 3.781 жени во Шкотска кои биле бремени помеѓу 1950 и 1956 година, а потоа истражувале податоци за здравјето на нивните деца – од раѓање до 2011 година. Студијата покажа дека килограмите што мајката ги добива за време на бременоста имаат многу мало влијание врз ризикот дека нивното дете ќе страда од срцев удар или ќе почине пред 60 години.

  “Овие резултати покажуваат дека не постои врска помеѓу килограмите што мајката ги добива во бременоста и срцевите болести или предвремената смрт на детето. Само во екстремни случаи, кога мајката навистина многу ќе се здебели за време на бременоста, постои поголем ризик од срцев удар или прерана смрт во возрасната доба на детето “, вели еден автор на студијата.

  Во секој случај, лекарите препорачуваат бремените жени да не јадат повеќе од вообичаено во текот на првите шест месеци од бременоста и да советуваат да последните три месеци од бременоста внесуваат 200 калории дневно повеќе од вообичаено.