ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Дали е безбедно да се остави бебето само додека мајката се тушира?
  Дали е безбедно да се остави бебето само додека мајката се тушира?

  Дали е безбедно да се остави бебето само додека мајката се тушира?

  Новите родители имаат многу стравови, особено откако ќе го добијат своето прво дете. Најголемиот страв на сите родители е дали бебето дише, и покрај тоа, тие имаат многу други стравови, вклучувајќи дали е безбедно за бебето да остане самостојно додека мајката исчезне за неколку минути.

   

  Мама се тушира, а што е со бебето?

  Дефинитивно најбезбедното место за бебето е неговиот кревет. Таму новороденчето,или постаро бебе, неможе да се повреди додека сте во бањата. Ова е најдобрата опција ако бебето спие.

   

  Сепак, некои бебиња не се мирни и не сакаат да останат сами, и сигурно Вие нема да се опуштите ако оставите бебе кое плаче, па дури и без надзор. Во овој случај, ставете го бебето во седиштето, љуљашката или количката и ставете го во бањата или пред, така да можете да го гледате. Водете сметка да не му прска вода и дека не може да досегне до потенцијално опасни предмети, кабли, хемикалии и други. Поставете го тоа така што ќе можете да го видите во секое време кога ќе зирнете од тушот или од зад завесата.

   

  Додека се туширате, разговарајте со вашето бебе и кажете му што правите или пејте му. Ќе го смири и ќе го задржи неговото внимание. Нема причина да се изврши ваква рутинска краткотрајна работа кога некој друг е дома.

   

  Ако бебето почнало да лази или оди, невозможно е да се чува во бањата и да се чува безбедно, освен во количка. Покрај тоа, можете да го планирате вашето  туширање за време додека бебто спие или да му објасните  да си игра во креветчето или ограда (ако имате) додека вие брзо се средите.

   

  Немојте да планирате долго капење додека сте сами со вашето бебе. Дури и ако знаете дека бебето ќе спие подолго, не ја затворајте вратата од бањата и  не останувајте премногу долго.