ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Дали обичните обувки можат да му наштетат на бебето? Прашавме педијатар и ортопед, а одговорот ќе ги заинтересира СИТЕ РОДИТЕЛИ
  Дали обичните обувки можат да му наштетат на бебето? Прашавме педијатар и ортопед

  Дали обичните обувки можат да му наштетат на бебето? Прашавме педијатар и ортопед, а одговорот ќе ги заинтересира СИТЕ РОДИТЕЛИ

  Дали најмладите мораат да носат ортопедски обувки пред првите чекори е дилема кај голем број родители.

  Единствено важно е бебињата да носат квалитетни чевли и да се направени од природен материјал. Нема потреба за чевли со специјални влошки. И во обичните чевли има обични влошки, но и тие не се неопходни- објаснува д-р Синиша Дучич, ортопедски хирург во Универзитетската клиника за детски болести во Тиршово.

  Овој став е поддржан од педијатар Милица Котлаиќ.

   

  – Претходно, стручната јавност сугерираше дека бебињата треба да носат чевли со влошка и за зајакнување на зглобот. Денес ги советуваме децата да не носат такви чевли – додава Котлаиќ.

   

  Носењето чевли без додатоци нема да влијае на развојот на одењето на деца или на развојот на нозете.

   

  Важно е чевлите да бидат направени од мека кожа

   

  Експертите се согласуваат со критериумите што обичните чевли треба да ги исполнат.

   

  – Важно е првата детска чевлада биде полудлабока, од мека кожа, да не се лизга и ѓонот да биде од гума. Важно е токму во фазата на проодување децата да носат такви чевли – вели д-р Дучиќ.

   

  Родителите, како што советува педијатарот, треба да обрнат внимание на фактот дека чевлите или патиките што ги носат малите да не им се премногу големи.

   

  – Растојанието помеѓу врвот на палецот на бебето и работ на обувките треба да биде 1 сантиметар, до два – советува д-р Котлаиќ.

  Првите чекори под контрола на родителите

   

  Како детето учи да оди, тој мора да биде во друштво на возрасните кои ќе се грижат за неговата безбедност.

   

  – Во никој случај не треба бебето да биде во дубак , овие помагала го учат детето да оди на прстите, поради што често паѓа на главата. Кога проодува без нив, учи за рамнотежа, дури и кога ќе падне, паѓа на газето -забележува педијатарот.

   

  Знаци на кои треба да брнат внимание мама и тато

   

  Др. Стефан Дучиќ нагласува дека родителите не треба да се грижат за несоодветното одење на бебето. Не треба да паничи ако детето оди “на широка или тесна основа”, без разлика дали стапалата се вртат “однадвор или одвнатре”.

   

  – Одењето се корегира два до три месеци по првите независни чекори – вели нашиот соговорник.

   

  Повеќето бебиња во просек проодуваат до 12 или 13 месеци. Ако детето не прооди дури и по 14 или 15 месец, родителите треба да побараат совет од експерт.

   

  – Ако детето научи да седнува и станува во исто време, а има застој во одење, ова не е голем проблем. Најчесто се случува да брзо прооди. Меѓутоа, ако дојде до заостанување на овие акции, тие покажуваат дека нешто не е во ред со моториката, тогаш и одложувањето во одењето би можело да биде значителен проблем – вели д-р Дучиќ.

   

  Нека бебињата одат боси

   

  Дали на бебињата им е дозволено да одат без чевли или не, е уште една дилема што ги загрижува мајките и татковците.

   

  Децата можат да одат боси. Се разбира, треба да се внимава да не се повредат, но бидејќи нема причина да не се носат обични чевли, исто така нема причина да се избегнува одење со боси нозе – вели д-р Синиша Дучиќ.