ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Дали петгодишно дете може да остане само во домот?
  Дали петгодишно дете може да остане само во домот?

  Дали петгодишно дете може да остане само во домот?

  Кога едно дете може да остане само дома, е непресушна тема на родителите.

  Времето кога децата можат да остануваат сами на некое време секогаш се дебатирало. Додека некои земји имаат одговор на тоа прашање дури и регулирано со закон, други оставаат на самите родители да одлучат.

  Ова е токму она што посетителите на популарната веб-страница, Редит, го дискутираа во изминатите неколку дена.

  Таму, мајка по име Тарин отвори тема под наслов “Оставање на петгодишник сам дома”, и ја објасни ситуацијата во која се најде.

   

  “Јас сум бремена 34 недели, имам петгодишен син и мојот сопруг работи шест дена во неделата. Поради сето ова ми е многу тешко да ја напуштам куќата “, пишува таа, додавајќи дека нејзината бременост, спремање на синот, и возењето автомобил и предизвикува вистинска болка.

   

  Како што напишала, затоа момчето го остава само дома околу еден час дневно , и сето тоа го работи зад грб на сопругот. Како и да е, таа е фатена.

   

  Имено, додека ручекот за нејзиниот син се готвел, таа одлучила да оди до блиската продавница да купи храна, и заклучила дека нејзиниот петгодшен син и онака нема да примети дека е отсутна бидејки ќе си игра на неговиот iPads или ќе гледа телевизија” .

   

  Сепак, сè не беше во согласност со планот. Нејзиниот сопруг пристигнал дома пред време и нашол сосема неочекувана ситуација, а во исто времеи испратил порака на Тарин.

   

  “Зошто е Брент е сам, дали си луда? Како не може да видиш дека ова е сосема погрешно? “, Пишува во бесната порака што ја сподели со корисниците на Redit.

   

  “Се чувствувам понижена и згрозена поради ништо”, напиша таа, па ги замоли другите да го дадат своето мислење и дали ќе го толерираат таквото однесување од друго лице.

   

  “Петгодишен е совршено способен сам да се грижи за себе еден час”, убедена е мајката, која е со тоа размислување и да ги “спакува куферите и никогаш не дозволи синот да се види со неговиот татко.”

   

  Но, се изненадила, кога повеќето луѓе застанаа на страната на вознемирениот татко.

   

  “Мислам дека се согласувам со фактот дека детето може накратко да се грижи за себе, но еден час, додека рерната работи, не е храна подготвена, додека таа беше на шопинг?”, Напиша еден корисник на Redita.

   

  “Свесно го оставила петгодишното дете без надзор дома додека работел шпоретот. Тоа е лудо “, пишува друга, додавајќи дека таа нема право да се лути, бидејќи реакцијата на нејзиниот сопруг е целосно оправдана.

  Кое е вашето мислење?