ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Дали спортот е дозволен за време на лактација?(доење)
  Дали спортот е дозволен за време на лактација?(доење)

  Дали спортот е дозволен за време на лактација?(доење)

  Физичката активност е многу корисна за жените во постпордоилниот период. Меѓутоа, за да бидете сигурни за вас и за малите, неопходно е да се следат одредени правила.

   Спортувајте исклучиво кога се чувствувате добро. Бидете сигурни исто така да обрнете внимание на она што вашето тело ви го кажува. Ако не се чувствувате најдобро за време на вашиот тренинг, веднаш прекинете со вежбата и консултирајте се со вашиот лекар.

   

  Кога да започнете со  спорт по раѓањето?

  Бавење со спорт се препорачува една недела по породувањето, се разбира, ако не сте имале компликации и ако крварењето се намалило.

  Сепак, постојат одредени спортови кои не се препорачуваат за доење и оние со кои можете да се справите многу брзо по породувањето. Во некои случаи (во случај на обилно крварење, царски рез …) треба да се консултирате со вашиот лекар, кој најдобро ќе ве посоветува кога е најдобро време да започнете со физичка активност.

   

  Исто така, слушај го своето тело, бидејќи ако се чувствуваш одлично, нема причина да полека не започнеш со вежбање.

   

  Колку често треба да тренирате?

  Физичката активност се препорачува веднаш по доењето.

  Рекреација се препорачува уште пред појадокот. Исто така, не треба да се заборави дека најдобрите вежби треба да се практикуваат веднаш откако ќе го доите вашето бебе.

  Доволно е да тренирате три пати неделно половина час за да ги забележите резултатите од вашето спортување. Покрај тоа, за време на доењето жените губат дури и до 500

  калории дневно.

  Бидете умерени во вежбањето, бидејќи зголемен и долготраен напор може да го намали квалитетот на мајчиното млеко (во телото се зголемува лачењето на млечна киселина, која мајчиното млеко да им даде на еден непријатен горчлив вкус) или да се намали количината.

   

  Кој спорт се препорачува за доилките?

  Пливање

  Овој спорт ќе ви помогне да се ослободите од целулитот, ги зајакнува лигаментите и мускулите и ќе се чувствувате многу свежо. Покрај тоа, вежбите во водата значително го намалуваат оптеретувањето на ‘рбетот. Со оглед на тоа што доењето често се јавува во текот на доењето.

  Пешачење

  Главната предност на прошетката е тоа што не ви треба дополнително слободно време, затоа што можете да одите на прошетка со вашето малечко.

   

  Вежби

  Беби препорачани за дилките се, вежби за кичмата, карлицата, мускулитево градите, вежби за истегнување и вежби за нозете и стапалта.

   

  Надворешни игри

  Во текот на летото можете да играте на отворено игри што ви се допаѓаат, како што се бадминтон, тенис на маса или одбојка и фрлање фризби.

   

  Пилатес

  Пилатес не е премногу тешко, тоа е одлично за релаксација, бидејќи рамномерно ги ангажира сите делови на телото. Овие вежби се идеални за одржување на добра форма и им се препорачуваат на сите жени, бидејќи постојат вежби специјално дизајнирани за бремени жени, вежби со топка, со тежини, помали и поинтензивни …

   

  Кои спортови треба да се избенуват

   

  Трчање

   

  Трчањето е енергетски интензивен процес и може негативно да влијае на квалитетот на мајчиното млеко.

   

  Фитнес

  Повеќето вежби во салата, како и мини салата и справите за домашна употреба, не се најдобриот избор за доилките. Причините се исти како и во случај на трчање, и покрај тоа, голем напор може да предизвика крварење.

   

  Борбени вештини

  Справувањето со разни форми на боречки вештини не се препорачува, бидејќи покрај тоа што е многу стресно, постои ризик од повреда на градите.

   

  Екстремни спортови

  Екстремни спортови не се препорачуваат на било кој начин. Адреналинот може значително да ја намали лактацијата, а покрај тоа постои висок ризик од повреда.