ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Деца пред телевизорот – ДА или НЕ?
  Деца пред телевизорот - ДА или НЕ?

  Деца пред телевизорот – ДА или НЕ?

  Дали некогаш сте се запрашале колку време дневно Вашето дете гледа телевизија, таблет, мобилен телефон, лаптоп или друг паметен уред? Сега, кога се сумиравте, може да бидете шокирани од бројот што го добивате. Додека повеќето научници се согласуваат дека децата до две години не треба да гледаат на сјајни екрани за постарите деца, постојат други правила. Иако за деца постари од 2 години, телевизијата не е забранета, важно е да се има предвид колку време детето гледа телевизија и што е уште поважно – што гледа. Дознајте што ви е потребно пред да го вклучите телевизорот и му дозволите на вашето дете да ужива во содржината.

  Правила за гледање телевизија

  Бидете внимателни

  При изборот на телевизиски содржини за деца, вниметелноста е пожелна. Добро е да се биде скептичен и да проверите за што се работи пред да му дозволите на детето да гледа некоја емисија. Емисиите каде ликовите се обраќаат на гледачите или емисии со јасна линеарна нарација се најдобри за градење на јазик. И придружите им се. Ако разговарате со детето за тоа што се случува во шоуто, тоа ќе му помогне да научи повеќе.

  Држете се до правилата

  Помладите деца не треба да гледаат телевизија повеќе од еден час. Уште на почетокот, кажете му ги на вашето дете јасните правила за гледање телевизија: кога ќе гледа, колку ќе гледа, и што може да гледа. Сите содржини што ги нуди телевизорот се далеку од прифатливи за децата. Користете го ограничено време за да гледате телевизија со квалитетна содржина која може да има позитивно влијание врз учењето и развојот на вашето дете.

  Телевизијата не е образовна институција

  Немојте да бидете измамени од фактот дека “едукативните” програми се повеќе од забавни. Точно е дека телевизијата не помага во учењето. Кога треба да го научите детето за разликата помеѓу црвено и сино, ќе треба сами да го сторите тоа.

  Телевизорот не е родител

  Телевизорот не може да му даде на детето грижа, љубов и внимание наместо родителите. Родителите често ги оставаат децата да гледаат телевизија во отсуство на своето време да се забавуваат и да ги одвратат од себе. Премногу долго гледање на телевизија и неконтролирана содржина може само негативно да влијае на однесувањето и развојот на детето. Најдете време за себе и за вашето бебе и направете го тоа со квалитет, играјќи или шетајќи со природата, само без телевизор.

  Не плашете се да го исклучите телевизорот

  Ако детето игра со играчки, исклучете го телевизорот за да не му смета. Позадиниот шум може негативно да влијае на детето и да ја прекине играта. Се покажа дека децата кога играат со одредена играчка играат двапати пократко кога ТВ е вклучен отколку кога е исклучен и помалку се фокусирани на играта. На тој начин го попречува развојот на детето и ја намалува неговата способност да се концентрира. Ако сакате малку звук во просторијата за игра, наместо да го вклучите вашиот телевизор, вклучете ја омилената музика.

  Забранете гледање на телевизија пред спиење

  Гледањето телевизија во вечерните часови пред спиење може да има негативно влијание врз спиењето и да го расипе спиењето. Пред да одите во кревет, земете книга и прочитајте приказна, така кај детето ќе ја разбудите љубовта кон книгата и читањето.