ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Децата реагираат: Ова се најчестите симптоми на алергија од храна
  Децата реагираат: Ова се најчестите симптоми на алергија од храна

  Децата реагираат: Ова се најчестите симптоми на алергија од храна

  Најчести и вообичаени симптоми се болна подуеност на стомакот, зачестена и водена дијареа со многу непријатен мирис, понекогаш со траги од крв и повраќање. Често се јавуваат промени на кожата во вид на атописки дерматитис и екцема; уртикарија или осип со чешање, како и ангиоедем (отекување на лицето, посебно околу очите и устата), кој може да биде знак на сериозна алергија. Општ знак е изразена нервоза, немир и раздразнетост.

  Препознајте ги симптомите со помош на следните сигнали:

  Деца помали од две години

  -Ги ставаат прстите во уста

  -Го влечат и го чешаат јазикот

  -Испуштаат необични звуци слични на кашлање

  -Упорно ги влечат и чешаат ушите и пределот позади ушите

  Деца поголеми од две години ќе изјават:

  -Имам чуден вкус во устата

  -Како нешто да ми застанало во грлото

  -Усните ми се чудно затегнати

  -Јазикот ме пецка (врел е)

  -Како да имам некое влакно/влакно на јазикот

  -Усните/јазикот ме чешаат

  -Имам чувство како да имам бубачки во ушите.

  Ако забележите некои од наведените симптоми, веднаш отидете на лекар.