ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Дизни класици – приказни со кои среќно се расте!
  Дизни класици – приказни со кои среќно се расте!

  Дизни класици – приказни со кои среќно се расте!

  Бајките на Дизни го разубавуваат детството и на новите генерации. Малечките, но и нивните родители, сигурни сме дека уживаат во приказните кои на свој единствен начин ги има пренесено Walt Disney, со своите незаборавни илустрации кои секогаш ќе останат во срцата на малите и големите деца. А приказните пред спиење, се најсовршените вечери.


  Кој ја напиша приказната?
  Дизни анимираниот филм 101 далматинец е снимен 1961 година според книгата на Dorothy Smith. Оваа дама иако е со потекло од Англија, поголемиот дел од својот живот го поминала во Америка, каде настануваат Дизниевите филмови. Прекраснара приказна за далматинци е објавена 1956 година. Занимливо е да се знае дека Дороти и нејзиниот сопруг заедно имале далматинец ос име Понга, а од него добиле 15 мали кученца. Баш како што и Доротовата приказна.