ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  До кога бебето треба да носи памучно капче?
  До кога бебето треба да носи памучно капче?

  До кога бебето треба да носи памучно капче?

  До кога бебето треба да носи памучно капче?

  На новородените бебиња уште во болница им стваат памучни капчиња кои често ги носат и по излегувањето од болница. Еве што кажуваат педијатрите, до кога треба да се носи овој “модел детал”?.

  Додека е бебето во мајчиниот стомак, бебето живее во топло, влажно опкружување (матката), па кога ќе дојдат на свет може да им биде многу ладно. Од таа причина, бабиците веднаш по раѓањето им ставаат памучни капчиња на глава. Меѓутоа, кога бебето ќе ја напушти болницата не мора повеќе да ноци капа, освен доколку е зимски период или доколку вашиот дом е ладно.

  Здравите и на време родени бебеиња не мораат да носат капи кога ќе стигнат во домот. Меѓутоа, доколку мислите дека вашето бебе изгледа неодолливо со капчето, слбоодно ставете и го на главче, се додека бебето се чувствува пријатно. Доколку изгледа вознемирено како да му е топло, тргнете ја капата со што ќе бидете сигурни дали е тоа вистинскиот проблем за вознемиреноста.