ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Домашен колач, полн со здравје!
  Домашен колач

  Домашен колач, полн со здравје!

  Овој колач е без јајца, маргарина а е преполн со витамини и сласт при јадење….

  Суви состојќи

  • 130gr полубело брашно
  • 70gr грахам брашно
  • 1 прашак за пециво
  • многу малку сол (фатете малку само со прстите, доволно е)
  • 3 пченична трева
  • јаболки
  • 5 лажици овесни снегулки
  • Течни состојќи:
  • 250ml млеко
  • 4 žlice масло
  • лажица екстракт од ванила
  • 4 лажици кафеав шеќер
  • 3  лажици мед
  • 1 капаче амарето ликер
  • 40gr грозје (потопени во ликер)
  • завршна декорација пред печење:
  • 4 парчиња праска или јаболко (малку сверно да омекне)

  1. Измешајте ги во голем сад сите суви состојќи а во друг сад сите течни. Потоа спојте ги состојќите и мешајте ги за да добиете убава смеса.  
    
  2. Истурете ја смесата во лим тавче за печење, украсте го колачот одозгора со парчиња од јаболко или праска. Печете на 180 степени 35/40 минути.
  3. Од како ќе се подготви пред да го иссечете на парчиња оставете го да се олади.

  Ви посакуваме здрав и убав апетит!

  За бенефитите од пченична трева прочитајте ТУКА !