ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Домашен шампон за суво миење на косата
  Домашен шампон за суво миење на косата

  Домашен шампон за суво миење на косата

  Доколку немате време да ја измиете вашата коса, спас е секако шампон за суво миење. Меѓутоа доколку немате време ниту да отидете да купите шампон за суво миење на коса, нурнете се во кујната и направете домашно издание. Предноста на сувото миење на косата е тоа што полесно се стилизираа и не се оштетува со сушење и хемиски препарати.

  Потребно е :
  30 грама пченкарно брашно за светла коса и плус 2 лажица какао за темна коса.
  Пет капки есенцијално масло по личен избор(на пример од лаванда)
  Чиста четкичка за шминки или чешел
  Есенцијалното масло ставете го во брашно или во брашното со како ( во зависнот од тоа за каква коса правите), и промешајте со лажица. Откако ќе го измешате ставете го во мала тегла или во празна кутија од пудра.
  Со помош на четкичката за шминка нанесете од шампонот на коренот, односно на местата каде што е косата мрсна.

  Нанесувањто на шампонот со четкичката може да ви биде попрактично ,побрзо и полесно одколку кога би го нанеле со помош на чешелот, посебно ако имате кратка коса. После нанесувањето на шампонот, направете фризура каква што сакате.

  homemadeshampoo, babyshop prakticnamajka, majka, практичнамајка, мајка