ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Дополнување во исхраната за бебиња од 8-12 месеци-житарки
  Дополнување во исхраната за бебиња од 8-12 месеци-житарки

  Дополнување во исхраната за бебиња од 8-12 месеци-житарки

  Рецепти за дополнување во исхраната за бебиња од 8-12 месци-житарки

  Во овој период во исхраната можете полека да воведете мали количини на зачини и храната место миксирана, да ја изгмечете со вилушка. Од млечните производи дозволени се јогурт и сирења, па можете да ги додавате во зеленчукот.  Тестенините и зеленчукот морате сеуште да ги варите, а овошјето можете полека да им го давате и сирово. Месото и протеините како жолчката од јајцата треба да бидат варени и измиксирани или иситнети на мали парчиња.

  ЖИТАРКИ

  Крем од ориз и суво грозје 8+

  1/4 шолја кафен ориз

  Ванила

  1 шолја вода или бадемово млеко за бебиња (10+)

  1/4 шолја суво грозје

  Сомелете го оризот за да добиете оризово брашно, потоа измиксирајте го сувото грозје.

  Провријте ја водата или бадемовото млеко со ванилата, брашното од ориз и сувото грозје. Намалете го оганот и варете постојано мешајќи 20-тина минути. Во готовиот крем по желба додадете изгмечена банана или јаболко.

  Пудинг од ориз и овошје  8+

  1/2  шолја ориз,

  2 шолји вода

  Пола јаболко исечено на тенки кришки

  Една рака суво грозје

  Лажиче цимет, пола лажиче ѓумбир, лажица кафен шеќер по желба.

  Сите состојки варете ги околу 30-тина минути постојано мешајќи. Послужете го топло, остатокот чувајте го во фрижидер.

  Тестенини со банана  8+

  2 лажици ситни тестенини (ѕвездички или слични)

  Вода за варење

  1 банана,  мајчино млеко или АД млеко.

  Сварете ги тестенините во вода спрема упатството на пакувањето.

  Во испасираната банана додадете го мајчиното млеко или АД млекото и измешајте со тестенините.