ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Духовита табличка на детскиот сон: Колку бебето треба да спие?
  Духовита табличка на детскиот сон: Колку бебето треба да спие?

  Духовита табличка на детскиот сон: Колку бебето треба да спие?

  Мајката блогерка Емили Џејн Кларк направи духовита табличка на детското спиење која ги прикажува работите какви што навистина се. Нејзината цел е да им покаже на родителите чии деца не спијат дека не се сами.

  По низата на непроспиени ноќи, се прашувате што е нормално и колку вашето бебе би требало да спие. Мислењата на стручните лица можете да ги пронајдете во книгите и на веб порталите, а искуствата од другите мајки на форумите и друштвените мрежи, но една мајка блогерка ни откри се за спиењето на еден забавен начин.

  Емили Џејн Кларк, авторка на блогот Stolen Sleep, е мајка на две девојчиња, Исла и Клеа кои не сакаат да спијат. Таа направи генијална табличка на детското спиење која ги прикажува работите какви што навистина се.

  Вака изгледа нејзината табличка:

  Колку моето бебе би требало да спие?

  0-1   месец

  Дневно спиење: Доволно да почувствувате малку задоволство.

  Ноќно спиење: 0-12 часа (се додека не го спуштите на кревет).

  1-3 месеци

  Дневно спиење: 1-3 пати (но само во кола во тек на возење или во вашите раце).

  Ноќно спиење: Не премногу поради честото хранење.

  3-6 месеци

  Дневно спиење: Само на вас. Не сте веќе така самозадоволни.

  Ноќно спиење: Онолку колку ќе ви треба да легнете во кревет и да ги затворите очите.

  6-12 месеци

  Дневно спиење: Тешко.

  Ноќно спиење: Не премногу. Сите кои ви рекле дека ќе спијат по воведувањето на цврста храна ве лажат.

  1-2 години

  Дневно спиење: Зар тоа воопшто постои?

  Ноќно спиење: На кого му е гајле?

  Емили со своите ќерки доживеа многу непроспиени ноќи и многу неуспешни обиди за заспивање.

  “Кога е ноќта е добра, се будат на секои неколку часа, кога ноќта е лоша, се будат не секој половина час, а кога е навистина лоша, воопшто не спијат”, вели мајката која и на Facebook собра заедница на ненаспиени родители.

  Авторка е и на првата книга поврзана со бебињата и спиењето без никакви совети, наменета на сите кои не можат да спијат поради своите бебиња.

  Доколку пак се прашувате зошто плаче вашето бебе, стиснете ТУКА 🙂