ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Движења на бебето во стомакот
  Движења на бебето во стомакот

  Движења на бебето во стомакот

  Секоја бремена жена нестрпливо очекува еден момент кога таа ќе ги почувствува движењата на бебето за прв пат. Овие мали движења на крајот ќе се претворат во силни удари, а потоа само можеме да се запрашаме кои се вештини ги тренира бебето во стомакот.

   

  Ако сте имале шанса да гледате документарец за тоа како вашето бебе ги поминува деновите вашиот стомакот, знаете дека и покрај затегнатоста на просторот во абдоминалната празнина, бебињата прилично добро се забавуваат. Независно дали спие или не, тоа се врти до педесет пати за само еден час, го протега на телото, ја подига главата, рацете, нозете, со допир ја истражува  топлината и влажното опкружување. Со раката го допира лицето, а со другата рака ја допира другата нога, ја допира папочната врвца, го лиже ѕидот на матката и со нозете се одбива од  матката како да оди.

  Жените кои веќе се породиле ќе имаат многу поголема веројатност да го препознаат ударот на  детето, што значи дека активноста на бебето веќе може да се почувствува околу четвртиот месец. Иако ембрионот започнува спонтано да се движи веќе во седмата недела од бременоста, неискусната мајка најверојатно ќе ги препознае првите активности помеѓу 18 и 22 недела од бременоста. Послабите жени побрзо ќе ги почувствуваат  движењата на бебињата во стомакот од подебелите. Движењата на вашето бебе треба да се почувствуваат до 22-та недела од бременоста.

   

  Активноста на бебето по недели

  20-24 недела: Бебето станува поактивно, додека неделите на бременоста се зголемуваат. Следните  недели се проследени со период во кој ќе почувствувате бројни удари и  превртувања.

  24-ти-28 недела: повремено ќе  чувствувате удари во време со правилно темпо- ова е обично знак дека вашето бебе е ика. Може да забележите дека бебето се мрда со нагло слушање на гласен звук.

   

  Од 29-тата недела: полека снемува место за движење, па ударите ќе бидат поретки, но многу поизразени.

   

  Од 32-та недела: Очекувајте кулминација на активностите за бебиња и разни видови движења.

   

  Од 36-тата недела: некои бебиња во овој период веќе се спуштаат до крајната позиција во која се очекуваат раѓањето. Ова главно е позицијата на главата надолу (особено во првата бременост). Очекувате раката и нозете на вашето бебе да удираат, а некои непријатни болки во ребрата се можни. Во втората, третата или без оглед на бременоста, абдоминалните мускули често се релаксираат, така што бебето ќе продолжи да ја менува својата позиција до терминот на породување.

   

  36-40 недела: Во споредба со растот на бебињата, фреквенцијата на движењата на бебето се намалува. Карактеристично е некакво нагло движење. Во текот на последните две недели од бременоста нема да почувствувате толку многу активност, па не дозволувајте да ве плаши тоа. Ако имате тенок абдоминален ѕид, можеби дури и ќе можете да го почувствувате стапалото на вашето бебе.