ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Едноставен а забавен експеримент за деца
  Едноставен а забавен експеримент за деца

  Едноставен а забавен експеримент за деца

  Едноставен а забавен експеримент за деца.

  Направете вулкан кој исфрла лава (Видео)
  Доколку вашите малечки ги воодушевува природната појава, на пример, лава и вулкан, тогаш овој експеримент мора да го пробате.
  Потребно е:
  – 3 лажици сода бикарбона
  – 200 ml оцет
  – Малку детергент за садови
  – Црвена или портокалова прехрамбена боја
  – Празна пластична чаша од 0,5 l
  – Картон или хамер во кафена боја
  – Пенкало
  – Ножици
  – Трака за лепење
  – Темперни или водени бои


  Упатство:
  Од картонот направете куп. Купот од картонот нека биде иста висина како и шишете за кое сте се одлучиле. Исечете го врвот со што би направиле отвор низ кој ќе оди лавата.
  Купот ставете го преку спластичното шише (Со што лавата не би се излевала од отворот). Отворот залепете го трака за лепење. Доколку не сте се одлучиле за картон во боја, обоето го вулканот.
  Кога ќе биде готов вулканот, време е да еруптира, а за да лавата се појави потребно е да го направите следново:
  Во еден сад во кој имате ставено оцет ставете детергент. Во пипето (кое сега е вулкан)
  Ставете сода бикарбона. Сега во шишето со сода бикарбона ставете оцет и чекајте да реагира.
  Погледнете го видеото во продолжение: