ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Едноставен рецепт од кујната на баба: Сочни мафини со сливи и гриз кои децата ќе ги обожаваат
  Едноставен рецепт од кујната на баба: Сочни мафини со сливи и гриз кои децата ќе ги обожаваат

  Едноставен рецепт од кујната на баба: Сочни мафини со сливи и гриз кои децата ќе ги обожаваат

  Сочен, мек и мирисен колач, многу ефтин и едноставен за спремање.

  Потребно ви е:

  Две јајца

  Една шоља гриз

  Две шољи брашно

  100-150 грама шеќер

  1/2 прашок за пециво

  Мириси: ванила, цимет

  400 грама сливи

  Припрема:

  Јајцата изматете ги со шеќерот, додадете ги брашното и гризот со прашокот за пециво, масло и се измешајте. Во калапите за мафини на дното ставете по пола слива или цела ако се помали па преку нив тестото. Печете на 200 степени 30 минути.

  Кога ќе се излади извадете ги од калапот и посипете ги по желба со цимет, ванилин шеќер, или нешто по ваш избор.

  Децата ќе ги обожаваат.