ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Едноставно и вкусно: Оброк салата од карфиол
  Едноставно и вкусно: Оброк салата од карфиол

  Едноставно и вкусно: Оброк салата од карфиол

  Оваа кремаста салата со карфиол се припрема многу брзо, можете да ја направите како оброк или  како додатно јадење, а децата сигурно ќе ја обожаваат.

  Потребно ви е:

  -1500 грама свеж карфиол

  -400 грама кисела павлака

  -200 грама мајонез

  -2 лажици мелен сончоглед

  -3 лажици мелен сусам

  -малку лист од магдонос

  -сол по вкус

  Припрема: 

  Измијте го карфиолот и исецкајте го на мали парчиња, измешајте ги сите состојки кои се наведени. Сончогледот и сусамот се повкусни ако претходно ги пропржите, а потоа додајте го и листот од магдонос.

  Послужете како прилог, но можете и како оброк салата.