ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Есенски топол десерт: Поховани јаболка со цимет
  Есенски топол десерт: Поховани јаболка со цимет

  Есенски топол десерт: Поховани јаболка со цимет

  Исполнете ги со прекрасен мирис на јаболка и цимет првите есенски денови.

  Во продолжение ви предлагаме еден прекрасен рецепт кој децата ќе го обожаваат и во кој ќе ужива целото семејство.

  Похованите јаболка, претставуваат слатко кое брзо и едноставно се припрема. Се служат топли, но се многу вкусни и ладни.

  Потребно е:

  -2 јајца

  -3-4 јаболка

  -8 лажици брашно (може и пченкарно)

  -малку сол

  -1/2 шолја млеко или кисела вода

  -масло за пржење

  -цимет и шеќер во прав

  Припрема:

  1.Јаболките излупете ги и исечете ги на малку подебели кругови.

  2.Изматете јајца, па додајте млеко/вода и сувите состојки кои претходно сте ги измешале (брашно, шеќер, сол). Се добро измешајте (тестото би требало да биде погусто од тестото за палачинки) и оставете да одстои дваесетина минути.

  3.Јаболката ставете ги во тестото и пржете на загреано масло.

  4.Кога ќе добијат златна боја, извадете ги и оставете ги на хартија за да се исцеди вишокот од маснотијата.

  5.Посипете ги со шеќер во прав и цимет и послужете.

  На здравје!