ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Еве зошто бебињата ги тријат очите …
  Еве зошто бебињата ги тријат очите ...

  Еве зошто бебињата ги тријат очите …

  Секоја мајка знае дека триење на очите значи дека бебето е подготвено за спиење, но сигурно не знаевте зошто баш трљањето на очите е знак за поспаност …

  За да се намали напнатоста во мускулите на очите, бебето несвесно си ги фаќа очните капаци и ги трља, како што возрасните се обидуваат да си помогнат кога ги боли нешто. Многу родители тогаш им ги тргаат рацете, плашејќи се да не повредуваат, но педијатриите велат дека тоа е погрешно, додека не е грубо и не трае премногу долго.

  Наместо да паничат, мајките и татковците треба да го “прочитаат” како знак за одење во кревет.

   

  Ако бебето се уште не спие, тоа може да биде сигнал дека нешто друго го мачи. Можно е да залетало прашина,бубачка, па затоа треба да се провери, така што триењето нема да ја направи ситуацијата уште покомплицирана. И можеби “протестира”, исто така, поради сувиот воздух во собата, што ги суши очните канали.