ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Физички активности во бременоста
  Физички активности во бременоста

  Физички активности во бременоста

  Ако планирате да останете бремени, би било одлично пред тоа да ги зацврстнете мускулите и да вклучите вежби за одржување на рамнотежа. Во тек на бременоста правете се што можете, колку можете и кога можете. Во третиот триместар кога вашето тело многу ќе отежне, тогаш е најдобро да ги избегнувате вежбите кои ги оптеретуваат зглобовите.

  Пливајте, шетајте, одете на јога. Златно правило е дека во бременоста можете да правите се што сте правеле и порано доколку тоа го одобри вашиот лекар.

  Со ова правило важи и тоа дека ако во минатото не сте се бавеле со некој спорт, сега не е време да се пробувате во него.

  Оние денови во кои наместо физичка активност ќе изберете лежење, немојте да си префрлате себеси туку уживајте во одморот.

  Сакајте го вашето тело и промените кои му се случуваат.