ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Интолеранција на глутен: 6 симптоми кои не смеете да ги игнорирате
  Интолеранција на глутен: 6 симптоми кои не смеете да ги игнорирате

  Интолеранција на глутен: 6 симптоми кои не смеете да ги игнорирате

  Интолеранција на глутен: 6 симптоми кои не смеете да ги игнорирате

  Интолеранцијата на глутен се повеќе е болест на денешницата на која не е имуна ниедна возрасна група. Со оглед на тоа како нетолеранцијата на глутенот може да да направи компликации во здравјето, многу е важно да се препознаат симптоми и да се реагира на време.
  Глутенот е дел од белковините кои се наоѓаат во житарките како пченица, ориз, јачмен…
  Но, освен во житарките, глутенот е составен дел од голем број на производи кои се во наоѓаат во секојдневната широка потрошувачка како што се тестенините, разни додатоци во исхраната, а присутен и дури и во некои од кармините за усни.
  Болеста како интолеранција на глутен подразбира неможност за варење во организмот на овие состојки, а според голем број на научници, просечно 9 од 10 луѓе волуваат од интолеранција на глутен, а за тоа и не се свесни.
  Ако се сомневате дека и вие сте дел од оваа група, потребно е да направите серолошки и дијагностички испитувања, или пак пред испитувањето препознајте ги најчестиет симптоми.
  1. Груба кожа посебно кај надлактиците. Овој симптом најчесто е предизвикан од мал внес на фолна киселина и витамин А во организмот кој може да предизвика лошо распределвање на маснотиите предизвикано од оштетување на црева.
  2. Проблеми со надуеност, дијареа па дури и запек. Запекот најчесто се појавува кај деца.
  3. Вртоглавици, замор, омалаксаност и безволие без посебна причина која доаѓа до израз по оброкот кој сте го изеле а бил богат со глутен.
  4. Хормонален дисбаланс како зголемен симптом на PMS, PCOS (полицистични јајници) или пак необјаснета неплодност.
  5. Силни главоболки и честа мигрена.
  6. Воспаление и отоци проследени со болки во зглобовите, посебно во прстите, колената и колковите.
  Житарки кои не содржат глутен се:
  – Пченка
  – Хељда
  – Просо
  – Интегрален ориз
  – Амарант
  – Киноа