ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Како чаша ладна вода делува после оброк?
  Како чаша ладна вода делува после оброк?

  Како чаша ладна вода делува после оброк?

  Сакате да испиете чаша ладна вода по јадење? Сетете се што се случува кога ладната вода ќе ја залиете мрсна тава по пржење. Тоа истото се случува и во вашето тело.
  Ладната вода ќе ги стврдне масните делови од храната во стомакот кои се конзумираат во текот на оброкот и ќе создадар цврста смеса. Оваа смеса тешко се вари.
  Кога во стомакот ќе се судрат со киселина, таа се разбива и таквата мешавина се абсорбира во цревата побрзо од цврстата храна. Тука се наталожува и ги блокира цревата, а на останатите органи им помага во создавањето на рак.
  Подобро е по јадење да изедете топла супа или пак чаша млака вода или пак чај.