ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Како да ги ублажите грчевите за време на бременоста?
  Како да ги ублажите грчевите за време на бременоста?

  Како да ги ублажите грчевите за време на бременоста?

  Како да ги ублажите грчевите за време на бременоста?

  Многу трудници често можат да почувствуваат грчеви во стопалата, бутовите и мускулите, потколената, посебно при крајот на бременоста. Тие воглавно се појавуваат во текот на ноќта и најчесто траат околу 1 минута.
  1. За да ги ублажите грчевите, ставете топли облоги на местата на кои најчесто се појавуваат.
  2. Правилна исхрана и витамини но и зголемен внес на калциум и магнезиум, исто така може да ја намалат или спречат појавата од грчеви.
  3. Пробајте да се истуширате со топла вода, усмерувајќи топол млаз на болното подрачје.
  Доколку грчевите не престануваат, не заборавајте да се консултирате со вашиот доктор.