ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Како да го испланирате дневното мени во бременоста
  Како да го испланирате дневното мени во бременоста

  Како да го испланирате дневното мени во бременоста

  Планирање на оброците во бременоста

   

  Изборот на храна и редоследот на внесување е препуштено на Вас, а ние само Ве советуваме за тоа колкава количина дневно треба да се стави на менито за бремени.

  пиење вода во бременоста

  Во бременоста внесот на вода е од особена важност, првенствено поради дополнителната количина на крв во телото. Потребно е да пиете 8 чаши вода дневно.

  Житарици во бременоста

  Житариците од цело зрно се многу важни за време на бременоста, бремената жена треба да јаде шест или повеќе оброци дневно, жита, ориз или тестенини. Ако сте физички активни, треба да ја зголемите дозата од житни култури. Со голема физичка активност, 11 порции дневно се дозволени. Една порција на житни култури е:

   

     Кришка леб или

     1 чаша суровини житарици во зрно или

     ½ чаша на тестенини или ориз

   

  Зеленчук во бременост

   

  Дневниот внес на зеленчук е 3 до 5 порции. Една порција зеленчукот е:

   

     1 чаша суров лиснат зеленчук или салата или

     ½ чаши сецкан суров или варен зеленчук.

   

  Колку бремените жени треба да јадат овошје во текот на денот?

  Потребно е да има 2 до 4 оброци од овошје.Една порција овошје содржи:

   

   средно парче овошје, како што се јаболка, банани, портокали

     ¾ чаша од 100% чист овошен сок или

     1/4 чаша суво овошје или

     ½ чаша сушено исецкано овошје или конзервирано овошје или

     1 средно јаболко, портокал, праска или банана.

   

  Млечни производи кај бремени жени

  Дневното мени треба исто така да содржат два оброка на млечни производи (млеко, јогурт, сирење). При изборот на млечни производи, императив е да се изберат оние со ниска содржина на масти. Еден оброк е:

   

     1 чаша млеко или јогурт или

     40 г тврдо или бело сирење (моцарела, фета, чедар …) или

     55 g топено сирење.

   

  Протеини во бременоста

  Бремените жени треба да јадат два до три порции протеини (месо, риба, јајца, мешунки, ореви) секојдневно. Изберете месо и риба. Еден порција протеини е:

   

     55-85 гр барено или печено месо или риба или

     2 јајца или

     2/3 чаша со лешници или ореви.