ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Како да му помогнете на бебето чие газе е зацрвенето?
  Како да му помогнете на бебето чие газе е зацрвенето?

  Како да му помогнете на бебето чие газе е зацрвенето?

  Се разбира дека не е пријатно да се има црвено газе, но за жал ова не може секогаш да се избегне. Сите мајки на малите пеленковци го знаат тоа.

  Можеби детето реагира на некоја храна или зачин, и можеби само се виновни забите што излегуваат. Без оглед на случајот, проблемот се јавува брзо и ќе ви биде тешко да ја откриете причината за црвенило, за подобро да се справите со црвенилото, редовно отстранувајте ја урината и столица. Филозофијата е едноставна: често преслекување и сушење на кожата. Еве неколку совети:

   

  За почеток, преслекувајте го детето почесто од вообичаеното

  Измијте го газот со обична вода

  Кога се менува пелената, оставете го детето по можност без пелени за да се исуши кожата целосно. Кожата така најлесно и најбрзо се лекува

  Можете исто така да ги користите гази со масло

  При повивање намачкајте го газето со крема

  Избегнувајте влажни марамици за да ја отстраните столицата, бидејќи тие сигурно дополнително ќе ја иритираат веќе воспалената кожа

   

  Сушење на кожата со фен за коса бара претпазливост!

  Децата уживаат во сушењето на површината за пелени со топол фен за коса. И покрај тоа што е удобно, сушењето со топол воздух ја суши кожата додатно, така што користете фен ретко. И бидете внимателни, бидејќи топлиот воздух го релаксира детето, па понекогаш може да се измокри. Особено кај момчињата е опасно, бидејќи млазот може да оди високо во воздухот и да го погоди фен. Затоа, заштитете ја областа на гениталиите со крпа или пелена.