ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Како да се нахрани бебето кое страда од грчеви?
  Како да се нахрани бебето кое страда од грчеви?

  Како да се нахрани бебето кое страда од грчеви?

  Кога бебето од ведро небо почнува да вреска и родителите во никој случај не можат да го смират, тоа претставува голем проблем и за оние со “најчелични нерви”. . Нема родител кој во тој момент не паничи и не мисли дека дојде крајот на светот

  Сепак, нема паника! Бебето не е сериозно болен, страдаат само од грчеви во стомакот, кои, за среќа, не остава штетни ефекти врз здравјето.

  За повеќето родители, овој период е многу мачен  и се чини како да никогаш нема да заврши, но не треба да има паника, бидејќи овие проблеми одеднаш престануваат да го  мачат  вашето бебе, исто како што започнале.

  Можете да му помогнете на вашето бебе со тоа што ќе му го олесните варењето, еве како:

  Ако го храните вашето бебе во исправена положба, му го олеснувате  варењето на храната и помалку ќе проголта воздух за време на хранење. Докажано е дека бебињата во Мексико (земја во која се хранат бебиња во исправена положба), помалку страдаат од грчеви од оние родени во земји каде што се хранат во хоризонтална положба.

  Ако доите, водете сметка за тоа што јадете. Би било добро да се избегнат сите храни кои ве дуваат (грав, кромид, грашок, и слично). Ништо не ве чини да го пробате овој метод, па, ако е ефективен, препорачувајте го на вашите пријатели.

  Ако го храните бебето со шише, користете мали, наместо големи. Важно е шишето да се наполни до врвот, бидејќи има помалку воздух отколку кај оние кои се полупразни.