ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Како да се храниме во природен ритам
  Како да се храниме во природен ритам

  Како да се храниме во природен ритам

  Како да се храниме во природен ритам?

  Наместо радикални диети, променете го распоредот на оброци и ослободете се од нездравите килограми.
  Многу често луѓето го имаат пореметено природниот ритам на спиење и исхрана и тоа е една од главните причини за зголемени килограми. Наместо да престанеме да јадеме со залезот на сонцето и легнеме да спиеме, стилот на живот се повеќе ни налага да јадеме од раните утрински часови па се до доцна во ноќта. Затоа е многу важно да правиме контрола на тоа што јадеме и колку јадеме.

  kalorii

   

  Во новите експерименти во Америка, испитаниците биле поделени на групи, така што една група можеле да јадат помеѓу 15 часа дневно друга 14 часа и третата 10 часа дневно. Најдобриот резултат имала последната група, во која испитаниците го изгубиле својот вишок килограми, подобро спиеле и имале повеќе енергија.
  Совет. Доколку доручекот е во 8 часот наутро, немојте да јадете после 18 часот, а бројот на калории може да остане ист. Со ваква контрола не само што ќе ослабнете туку и ќе ја задржите витката линија.